איך אורזים מוצ’ילה? המדריך המלא


מי לא היה במצב הזה – תכף מסיימים לארוז את התרמיל הגדול, התיק כבר מפוצץ ורק חצי מהציוד בפנים… אתם נלחמים עם התיק כדי להצליח לסגור אותו.. לבסוף, אחרי שכבר הצלחתם לסגור את התרמיל, הוא גדול וכבד כל כך, שאתם מזיעים רק מהמחשבה עליו. מה עושים? איך אפשר לארוז ביעילות, כדי להכניס כל מה שצריך לתרמיל, וגם להצליח לסחוב אותו? המדריך המלא- איך אורזים מוצ`ילה!

איך אורזים מוצ'ילה? תמונה של לקוח וואן האוס עם מוצ'ילה וציוד טילים

בחירת התרמיל

השלב הראשון, לפני שמתחילים לארוז, הוא בחירת התרמיל המתאים לכם ביותר. התרמיל הזה ישמש אתכם לכל דבר במשך החצי שנה- שנה הקרובה, כך שאתם צריכים לבחור תרמיל שיענה בצורה הכי טובה על כל הצרכים שלכם. התרמיל צריך להיות מספיק גדול, קל משקל, (נראה טוב!), וכמובן- שיהיה במחיר טוב. התרמיל שתבחרו יהיה הבית שלכם למשך השנה הקרובה, ולכן כדאי להשקיע בבחירה של התרמיל. כאן תוכלו למצוא כמה אופציות טובות לתרמילים מומלצים.
הגודל המומלץ למוצ`ילה הגדולה הוא 65- 95 ליטר- תלוי לאן מטיילים ומהו אופי הטיול. לטיול ארוך של כמה חודשים, בלי הרבה טרקים, כדאי תרמיל של 75-95 ליטר, כדי שיהיה לכם מקום לכל מה שתצטרכו. (כמו זה למשל). לטרקים של כמה ימים עם לינה בשטח, וטיולים שבהם אתם צריכים לסחוב את התרמיל הרבה על הגב- כדאי תרמיל של 65-75 ליטר (הנה אופציה טובה). אל תדאגו- גודל כזה יהיה מספיק בהחלט- ככה לא תתפתו להביא אתכם דברים מיותרים, שיהפכו את התרמיל להרבה יותר כבד. בכל מקרה, תמיד ניתן לקשור דברים מחוץ לתרמיל, או לחבר אותם בין ה”כובע” לתרמיל עצמו.

(דוגמא של תרמיל עם שפצורים של ציוד מבחוץ)

חוץ מהתרמיל הגדול, כדאי לקחת גם תרמיל יום שישמש אתכם בטיולים קצרים, סיורים בתוך העיר ונסיעות. גם במקרה זה, הרבה אנשים מסתפקים בתיק בית ספר הישן שלהם או תיק שהם קיבלו במתנה בסיום הלימודים, אבל מומלץ לקנות תיק איכותי יותר, עם מערכת גב טובה. עם התרמיל יום אתם הולכים לבלות הרבה שעות, וכדאי שהוא יהיה לכם נוח. הגודל המומלץ הוא בין 25 – 35 ליטר. בתרמילי יום, עדיף תרמיל טיפה גדול יותר, כדי שלא תתקעו עם ציוד שתצטרכו לקחת איתכם ולא יהיה לכם איפה לשים אותו. במקרה הכי גרוע- לא תמלאו אותו עד הסוף. (כאן תוכלו למצוא תרמיל יום מומלץ עם מערכת גב אוורירית)

מה לוקחים לטיול?

הכלל המנחה הוא, לא לקחת אתכם דברים שאתם לא צריכים. בשלב האריזה מפתה מאוד לקחת כל מיני דברים, בגדים וכד`, והרבה אנשים מוצאים את עצמם זורקים בגדים שהם הביאו איתם, כדי שיהיה מקום לבגדים חדשים שקנו. לפני שאתם מכניסים משהו לתיק, תשאלו את עצמכם- “האם אני באמת צריך את זה?” רק אם אתם בטוחים שזה הכרחי- תיקחו את זה אתכם. בנוסף, יש הרבה ציוד שאפשר לקנות בחו”ל, במקום שאליו תגיעו- בדרך כלל בהרבה יותר זול. דבר נוסף שיש להיזהר ממנו, זה לקיחת יותר מידי בגדים. הרבה פעמים אנחנו לוקחים איתנו בגדים שאנחנו לא צריכים, כי זה לא מרגיש כבד.. תתפלאו, עוד בגד ועוד בגד, ואתם לא תצליחו להרים את התרמיל. תעשו לעצמיכם ולגב שלכם טובה ואל תקחו מה שלא צריך!
באופן כללי, כדאי לא לטוס עם תרמיל מפוצץ ועמוס מידי. ככה לא יהיה לכם כבד, וגם יהיה לכם מקום למזכרות ומתנות שתקנו!

תנסו לקחת אתכם חפצים שאפשר להשתמש בהם למספר שימושים- לדוגמא, מסטינג במקום טס כלים, או מכנסי טיולים מתפרקים שחוסכים לכם לקחת גם מכנס קצר וגם מכנס ארוך. תביאו אתכם ציוד חם איכותי- ככה תוכל להביא מעט פריטים, ושעדיין ישאר לכם חם. אפשר לקנות בגדי טיולים מיוחדים, יותר איכותיים, שיהיו שימושיים מאוד למזג אוויר משתנה. בנוסף, בהרבה מדינות לא צריך להביא ציוד שינה, כמו שק”ש, אוהל וכד`, ופשוט ישנים בהוסטלים או דורמס. אם בכל זאת אתם לוקחים איתכם ציוד כזה, תנסו לקנות ציוד קל משקל ככל שאפשר.

איך אורזים את התרמיל?

באריזה נכונה, ישנם 4 עקרונות מרכזיים:

  1. ציוד כבד אורזים קרוב לגב
  2. ציוד קל רחוק מהגב
  3. ציוד נחוץ למעלה
  4. ציוד לא נחוץ למטה

ראו תמונה:

החפצים הכבדים צמודים לגב, חפצים קלים רחוק
החפצים הכבדים צמודים לגב, חפצים קלים רחוק

בעיקרון, ככל הציוד יותר קרוב לכם לגב- ככה המשקל שלו יתמך יותר ע”י מערכת הגב, ולכם יהיה יותר קל לסחוב אותו. ציוד כבד שימוקם רחוק מהגב, יגרום למשך “למשוך” אתכם אחורה, יטלטל אתכם, ויוציא אתכם מאיזון. לכן, את הציוד הכבד יותר- כדוגמת שק”ש, ערכת קפה, ובעיקר מים.
בחלק הרחוק יותר של התרמיל, ניתן לשים פריטים פחות כבדים- בגדים, ציוד חם וכד`.
נסו למלא חללים ריקים כמה שאתם יכולים- לדוגמא, מלאו את סירי הבישול שלכם בגרביים. ככה לא ישאר חלל ריק בתוך התרמיל. פריטים קטנים ונחוצים יותר, כמו פלאפון, מצלמה או שפתון- נסו לשים יותר למעלה בתרמיל. המיקום האידאלי לפריטים קטנים אלו זה בתאים בצדדים, או בתוך ה”כובע” של התרמיל- ככה הם לא ילכו לאיבוד, ותוכלו למצוא אותם בקלות.

אל תיבהלו אם בהתחלה יהיה לכם קשה למצוא את מה שאתם צריכים, ותצטרכו להוציא את כל הציוד החוצה רק כדי לעשות סדר. בהצשך אתם כבר תתרגלו לתרמיל, ותדעו בדיוק איפה שמתם םכל דבר, כך שלא תצטרכו לבלגן אותו כל פעם מחדש. אם אתם עוברים מדינות, או עונות, מומלץ להקדיש כמה דקות לסידור מחדש של התרמיל- לדוגמא, אם מגיע הקיץ, אם תרצו להכניס את המעיל עמוק בתוך התרמיל, ולשלוף את החולצות הקצרות!
תנסו לדחוס את התרמיל כמה שיותר. גם אחרי שסגרתם את התרמיל- חשוב מאוד להדק את כל הרצועות מבחוץ, וכך לשמור את התרמיל קטן ומצומצם. המשקל יהיה קרוב יותר לגב שלכם- וכך גם נוח יותר.
מומלץ להכין שקית מיוחדת לתחתונים וגרביים- ככה הכל ישאר במקום אחד מסודר, ולא תאבדו שום דבר.
חשוב- אם אתם לוקחים דברים נוזליים, כמו שמפו וכד`, שעלולים להתפוצץ- חשוב מאוד לעטוף אותם היטב בכמה שקיות! אתם לא רוצים שכל התיק שלכם יריח כמו שמפו!!

כאשר אין לכם מספיק ציוד כדי למלא את התרמיל, עדיף לצמצם כמה שאפשר את התרמיל בעזרת הרצועות שמבחוץ. שוב- ככל שהציוד יותר קרוב לגב, ככה יותר נוח.

אם מחליטים להתשמש בחלוקה של התא הגדול ל2 תאים, חשוב קודם למלא לגמרי את התא התחתון, ורק אז למלא את העליון. אם לא תמלאו את התא התחתון כמו שצריך, התרמיל לא יעמוד. בנוסף. המשקל של הציוד ישב על המחיצה, וזה עלול לקרוע את התרמיל ולהזיק לו.

קשירת ציוד חיצוני

לפעמים נרצה לקשור מבחוץ ציוד, כמו מזרון, אוהל, סירים וכד`. גם כאן, פועל אותו הכלל המנחה- ציוד קל יהיה רחוק מהגוף, וציוד כבד יהיה כמה שיותר צמוד. מומלץ לקשור את הציוד הכבד בצדדים או למעלה, ואת המזרון לקשור מלמטה.

לסיכום:

  • קנו תרמיל איכותי
  • קחו רק מה שנחוץ לכם בוודאות
  • ארזו הכל בקפידה, וככה תחסכו לעצמכם בלאגן וכאבים מיותרים
  • הכלל המנחה- ציוד כבד צמוד לגב!

תהנו!! טיול נעים!

הרשמו לעדכונים

Please wait...

תודה! מייל בדרך אליך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *